Jak wyrejestrować samochód?
Jak wyrejestrować samochód?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyrejestrować samochód w Polsce? Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem i wiedzą, jest to zadanie, które można łatwo zrealizować. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat wyrejestrowania pojazdu - od sytuacji, w których jest to wymagane, poprzez dokumenty, które będą Ci potrzebne, aż po szczegółowy opis kroków, które musisz podjąć. Czy wiesz, że możesz wyrejestrować samochód przez internet? Czy zastanawiałeś się, czy możesz to zrobić bez przeglądu technicznego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym przewodniku. Poruszymy również temat kosztów związanych z wyrejestrowaniem samochodu oraz to, co powinieneś zrobić po zakończeniu całego procesu. 

Kiedy powinniśmy wyrejestrować samochód?

Proces wyrejestrowania samochodu w Polsce jest niezbędny zarówno w przypadku zbycia, jak i nabycia pojazdu od innego właściciela. Obejmuje to także sytuacje, gdy samochód nie będzie już używany na drogach publicznych.

Decyzja o wyrejestrowaniu samochodu często wiąże się z różnymi okolicznościami. Poniżej znajdują się sytuacje, kiedy należy wyrejestrować samochód:

 • Sprzedaż samochodu: Należy wyrejestrować samochód po sprzedaży. Warto to zrobić jak najszybciej po po jego zbyciu, aby uniknąć odpowiedzialności za pojazd, który jest już w rękach nowego właściciela.

 • Zniszczenie lub złomowanie: Jeśli samochód uległ poważnemu uszkodzeniu i nie nadaje się do naprawy lub jest na tyle stary, że nie ma sensu utrzymywać go w ruchu, można go wyrejestrować. W przypadku złomowania samochodu należy dostarczyć do wybranego punktu złomowania certyfikat wyrejestrowania.

 • Wycofanie z użytku: Jeśli samochód nie jest już używany i nie planujesz go wkrótce użytkować, możesz go wyrejestrować, aby uniknąć opłat związanych z ubezpieczeniem i opłatami rejestracyjnymi.

 • Przeniesienie do innego kraju: Jeśli przeprowadzasz się z Polski i zabierasz samochód ze sobą do innego kraju, będziesz musiał go wyrejestrować w Polsce i zarejestrować w nowym kraju zamieszkania.

 • Kradzież pojazdu lub trwała utrata pojazdu: Jeśli Twój samochód został ukradziony lub utracony, konieczne jest zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom oraz wyrejestrowanie pojazdu.

 • Koniec umowy leasingu: Jeśli samochód był wynajmowany na zasadach leasingu, na koniec umowy z firmą leasingową może być konieczne wyrejestrowanie go z Twojej firmy jako leasingobiorcy.

 • Zmiana rodzaju użytkowania: Jeśli zmieniasz rodzaj użytkowania samochodu (np. z prywatnego na firmowy), konieczne może być zmienienie jego statusu i przeprowadzenie procedury rejestracji odpowiednio jako pojazdu firmowego.

Wyrejestrowanie pojazdu jest konieczne, gdy planujemy zbycie pojazdu za granicą lub gdy nasz samochód ma stać niewykorzystany przez dłuższy okres czasu. W przypadku sprzedaży za granicę, wyrejestrowanie auta jest wymagane do przeprowadzenia transakcji. Jeśli natomiast nasz pojazd ma pozostać nieużywany, wyrejestrowanie go pozwoli nam na uniknięcie opłat związanych z ubezpieczeniem OC i przeglądem technicznym.

Warto pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu to nie tylko obowiązek, ale i prawo każdego właściciela. Proces ten jest dość prosty i nie wymaga dużo czasu. Spis zadań do wyrejestrowania samochodu obejmuje: wypełnienie wniosku o wyrejestrowanie, zgromadzenie niezbędnych dokumentów (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dowód opłacenia podatku od nieruchomości), a także wizytę w wydziale komunikacji. Pamiętajmy, że wyrejestrowanie samochodu to odpowiedzialność, która pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych problemów i opłat.

Czas na wyrejestrowanie samochodu w 2023 

W Polsce termin na wyrejestrowanie samochodu wynosi 30 dni od momentu, kiedy samochód przestaje być używany na drogach publicznych lub zmienia właściciela. To oznacza, że jeśli przestajesz korzystać z samochodu, planujesz go sprzedać, złomować lub przenieść do innego kraju, masz 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu w odpowiednim urzędzie rejestracyjnym lub poprzez platformę internetową Narodowego Rejestru Pojazdów. Wyrejestrowanie samochodu w terminie jest ważne, aby uniknąć dodatkowych opłat i nieporozumień prawnych.

Niewyrejestrowanie samochodu w terminie może prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Jeśli nie chcesz wyrejestrować pojazdu w odpowiednim czasie, warto rozważyć opcję czasowego wyrejestrowania, aby uniknąć dodatkowych opłat i kłopotów prawnych. Niekompletne procedury rejestracyjne, zwłaszcza w przypadku przyjęcia niekompletnego pojazdu, mogą generować problemy w przyszłości oraz wymagać spełnienia dodatkowych wymagań, dlatego terminowe wyrejestrowanie pojazdu jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu

Proces wyrejestrowania samochodu wymaga od nas zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Ważnym krokiem w procedurze wyrejestrowania jest dostarczenie dokumentów związanych z ostatnią rejestracją pojazdu, takich jak dowód rejestracyjny, aktualne świadectwo przeglądu technicznego oraz ważna polisa ubezpieczenia OC. Te dokumenty są niezbędne, aby właściwie zakończyć rejestrację pojazdu.

Aby wyrejestrować samochód w Polsce, będziesz musiał dostarczyć odpowiednie dokumenty i zrealizować pewne kroki. Oto lista głównych dokumentów i kroków, które są zazwyczaj wymagane:

 • Dokument tożsamości: Będziesz potrzebować ważnego dokumentu tożsamości, na przykład dowodu osobistego lub paszportu, aby potwierdzić swoją tożsamość.

 • Dowód rejestracyjny i karta pojazdu Konieczne jest dostarczenie oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu (tzw. "dowodu rejestracyjnego") lub karty pojazdu. Jeśli nie masz oryginału, może być wymagane złożenie wniosku o jego odtworzenie.

 • Świadectwo przeglądu technicznego: Jeśli samochód jest w wieku, w którym wymagany jest przegląd techniczny (co 2 lata od daty pierwszej rejestracji lub co rok dla pojazdów starszych niż 10 lat), upewnij się, że masz ważne świadectwo przeglądu technicznego. Jeśli jest nieważne, będziesz musiał poddać pojazd przeglądowi technicznemu.

 • Polisa ubezpieczenia: Wyrejestrowanie pojazdu nie zwalnia Cię z obowiązku posiadania ważnej polisy ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Zazwyczaj musisz dostarczyć informacje o numerze polisy i ubezpieczycielu.

 • Tablice rejestracyjne: Często będziesz musiał oddać tablice rejestracyjne do urzędu rejestrowego lub do punktu obsługi klienta. W niektórych przypadkach można zatrzymać tablice i użyć ich na innym samochodzie.

 • Formularz wyrejestrowania: Będziesz musiał wypełnić wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Formularze te są dostępne w urzędach rejestrowych lub na ich stronach internetowych.

 • Opłaty: Zwykle obowiązują opłaty za wyrejestrowanie pojazdu, które mogą się różnić w zależności od sytuacji. Przygotuj się na opłacenie tych kosztów.

 • Wniosek: W niektórych przypadkach możesz musieć złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie rejestrowym lub online, jeśli taka opcja jest dostępna.

 • Umowa sprzedaży lub akt notarialny: Jeśli wyrejestrowujesz pojazd po jego sprzedaży, konieczne może być dostarczenie dokumentu potwierdzającego zbycie pojazdu.

 • Inne dokumenty: W zależności od Twojej sytuacji, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, na przykład jeśli samochód jest firmowy, może być potrzebna umowa firmowa.

Podsumowując, proces wyrejestrowania samochodu wymaga od nas posiadania kilku kluczowych dokumentów. Bez dowodu rejestracyjnego, ważnej polisy OC, potwierdzenia opłacenia podatku od środków transportowych oraz dokumentu potwierdzającego przegląd techniczny pojazdu, nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tej procedury. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wyrejestrowanie samochodu, powinniśmy upewnić się, że mamy wszystkie wymagane dokumenty.

Kroki do wyrejestrowania samochodu w Polsce

Wyrejestrowanie samochodu w Polsce jest procesem, który wymaga spełnienia kilku formalności. Zaletą jest to, że pozwala to na uniknięcie płacenia podatku od posiadania pojazdu, a także ubezpieczenia OC. Wadą jest natomiast konieczność poniesienia pewnych kosztów, takich jak opłata za wyrejestrowanie pojazdu. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie chęci wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Następnie, należy złożyć wymagane dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz dowód opłacenia opłaty ewidencyjnej. Po złożeniu dokumentów, otrzymuje się potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu. Ważne jest, aby pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC do dnia wyrejestrowania pojazdu.

 

Jak wyrejestrować samochód przez internet?

Wyrejestrowanie pojazdu online jest możliwe dzięki elektronicznym usługom administracyjnym. Dzięki temu, nie musisz odwiedzać urzędu osobiście, co jest szczególnie korzystne w obecnej sytuacji pandemicznej. Wystarczy, że posiadasz profil zaufany na platformie ePUAP, aby móc złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

 

Procedura jest prosta i intuicyjna. Po zalogowaniu się na platformie ePUAP, należy wybrać odpowiednią usługę, w tym przypadku wyrejestrowanie samochodu. Następnie trzeba wypełnić formularz, podając wszystkie niezbędne dane, takie jak numer rejestracyjny pojazdu, marka, model, rok produkcji, a także dane osobowe właściciela. Po wypełnieniu formularza, wniosek jest przesyłany do odpowiedniego urzędu, który zajmuje się jego rozpatrzeniem.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu przez internet nie jest możliwe w każdym przypadku. Na przykład, jeśli samochód jest zarejestrowany na więcej niż jedną osobę, wszystkie te osoby muszą złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Ponadto, jeśli samochód jest obciążony kredytem lub leasingiem, wyrejestrowanie go przez internet może być niemożliwe. W takim przypadku, najlepiej skontaktować się z bankiem lub firmą leasingową, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości wyrejestrowania pojazdu.

Czy mogę wyrejestrować samochód bez przeglądu technicznego?

Podczas gdy przepisy mogą się różnić w zależności od lokalizacji, zasadniczo wyrejestrowanie samochodu bez ważnego przeglądu technicznego jest niezgodne z prawem. Jest to związane z faktem, że przegląd techniczny jest niezbędny do potwierdzenia, że pojazd jest bezpieczny do użytku na drogach. Bez tego, nie można gwarantować, że samochód spełnia wszystkie niezbędne standardy bezpieczeństwa. 

Jeżeli przegląd techniczny Twojego samochodu jest nieaktualny, zaleca się przeprowadzenie go przed wyrejestrowaniem. W przeciwnym razie, możesz napotkać problemy z prawem. W przypadku, gdy samochód nie spełnia wymogów przeglądu technicznego, może to oznaczać, że wymaga on napraw, które powinny być wykonane przed wyrejestrowaniem. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.

 

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu

Wyrejestrowanie samochodu to proces, który wiąże się z pewnymi kosztami. Opłata rejestracyjna to podstawowy wydatek, który musi ponieść każdy właściciel pojazdu decydujący się na tę procedurę. W zależności od miejsca, w którym dokonuje się wyrejestrowania, koszt ten może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, który pozwala na uniknięcie dalszych opłat związanych z posiadaniem samochodu.

Ubezpieczenie OC to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Po wyrejestrowaniu samochodu, nie jesteśmy już zobowiązani do płacenia składki za ubezpieczenie. Jest to zdecydowany plus, zwłaszcza dla osób, które nie korzystają na co dzień z pojazdu. Z drugiej strony, jeżeli planujemy w przyszłości ponowne zarejestrowanie samochodu, musimy liczyć się z koniecznością ponownego ubezpieczenia pojazdu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Na koniec warto wspomnieć o kosztach związanych z utrzymaniem pojazdu. Wyrejestrowanie samochodu oznacza, że nie musimy już ponosić wydatków na przeglądy techniczne, wymianę części czy serwisowanie pojazdu. Jest to zdecydowany plus dla osób, które nie korzystają z samochodu. Jednakże, jeżeli planujemy w przyszłości ponowne zarejestrowanie pojazdu, musimy liczyć się z koniecznością ponownego pokrycia tych kosztów.

 

Podczas procesu wyrejestrowania samochodu, wiele osób napotyka na różne pytania i wątpliwości. Najczęściej zadawane pytania dotyczą procedury wyrejestrowania, wymaganych dokumentów, kosztów związanych z tym procesem, a także tego, co dzieje się po wyrejestrowaniu pojazdu. Wiele osób zastanawia się również, czy mogą wyrejestrować samochód, który nie jest na ich nazwisko, czy mogą to zrobić online, czy muszą to zrobić osobiście w wydziale komunikacji. Wszystkie te pytania są ważne i zasługują na jasne i precyzyjne odpowiedzi, aby proces wyrejestrowania samochodu przebiegał sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

Co zrobić po wyrejestrowaniu samochodu?

Po wyrejestrowaniu samochodu, istotne jest, aby podjąć kilka kluczowych kroków. Pierwszym z nich jest zwrócenie tablic rejestracyjnych do wydziału komunikacji. W przypadku sprzedaży pojazdu za granicę, tablice te muszą być zwrócone w ciągu 30 dni od daty sprzedaży. W przeciwnym razie, można narażać się na karę.

Drugim krokiem jest złożenie oświadczenia o zbyciu pojazdu. Jest to dokument, który potwierdza, że samochód został sprzedany i nie jest już Twoją własnością. 

W trakcie procedury wyrejestrowania pojazdu, urząd rejestracyjny anuluje istniejący wpis o rejestracji pojazdu w rejestrze pojazdów, co jest równoznaczne z zakończeniem rejestracji pojazdu. Otrzymuje się wówczas potwierdzenie wyrejestrowania, które jest ważnym dokumentem.

Jeśli planujesz sprzedaż samochodu za granicą lub złomowanie, decyzja administracyjna o wycofaniu pojazdu może być wymagana przez odpowiednie instytucje lub punkty złomowania jako dokument potwierdzający jego status.

Często Zadawane Pytania

Czy mogę wyrejestrować samochód, który nie jest na mnie zarejestrowany?

Wyrejestrowanie samochodu, który nie jest na Ciebie zarejestrowany, jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadasz pełnomocnictwo od właściciela pojazdu. W przeciwnym razie, nie jest to możliwe. 

Czy mogę wyrejestrować samochód, jeśli nie jestem jego właścicielem?

Nie, nie możesz wyrejestrować samochodu, jeśli nie jesteś jego właścicielem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posiadasz pełnomocnictwo od właściciela pojazdu. 

Czy wyrejestrowanie samochodu jest obowiązkowe?

Tak, wyrejestrowanie samochodu jest obowiązkowe w przypadku, gdy planujesz go sprzedać, zezłomować lub wywieźć za granicę. 

Czy mogę wyrejestrować samochód, który jest na leasing?

Wyrejestrowanie samochodu na leasing jest możliwe tylko za zgodą firmy leasingowej. W przypadku takiej decyzji, powinieneś skontaktować się z firmą leasingową i omówić z nią szczegóły.

Czy mogę wyrejestrować samochód, który jest na kredyt?

Wyrejestrowanie samochodu, który jest na kredyt, jest możliwe tylko za zgodą banku. W takim przypadku, powinieneś skontaktować się z bankiem i omówić z nim szczegóły. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium