Jak zadbać o swój samochód?
Jak zadbać o swój samochód, aby służył jak najdłużej

Posiadanie samochodu to nie tylko tankowanie i jazda. Jeśli chodzi o pielęgnację samochodu, nie ma znaczenia, czy masz samochód premium, czy podstawowy. Wszystkie samochody są równe pod tym względem, że wymagają regularnej konserwacji. Naruszenie tej prostej zasady może doprowadzić do niewygodnych awarii lub kosztownych napraw.

Samochód z każdym rokiem będzie tracił na wartości. Aby jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze i całkowity koszt posiadania, musisz dbać o swój samochód. Prosta zasada - dbaj o swój samochód, a będzie Ci długo służył. Oto wskazówki dotyczące konserwacji, które pomogą utrzymać samochód i portfel w dobrym stanie.

 

1. Dbaj o akumulator swojego samochodu

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, ponieważ to on zapewnia energię potrzebną do uruchomienia silnika oraz zasila systemy elektryczne. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o jego stan, aby uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu i kosztownych napraw.

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o akumulator swojego samochodu:

 1. Regularnie kontroluj poziom elektrolitu - Elektrolit jest płynem, który znajduje się wewnątrz akumulatora i składa się z wody destylowanej i kwasu siarkowego. Aby akumulator działał poprawnie, poziom elektrolitu powinien być utrzymywany na właściwym poziomie. Można to sprawdzić przy pomocy specjalnego miernika.

 2. Sprawdź napięcie akumulatora - Napięcie akumulatora można łatwo sprawdzić przy pomocy miernika napięcia. Napięcie powinno wynosić około 12,6V.

 3. Czyść zaciski akumulatora - Zaciski akumulatora czasem mogą się zabrudzić lub skorodować, co może wpłynąć na jego działanie. Aby to uniknąć, należy regularnie czyścić zaciski, najlepiej przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia akumulatorów.

 4. Unikaj rozładowywania akumulatora - Najczęstszą przyczyną awarii akumulatora jest jego rozładowanie. Aby uniknąć tego problemu, należy pamiętać o wyłączaniu urządzeń elektrycznych, takich jak radio czy klimatyzacja, gdy samochód nie jest w użyciu.

 5. Regularnie ładować akumulator - Akumulator należy regularnie ładować, zwłaszcza jeśli samochód nie jest używany przez dłuższy czas. Niedoładowanie akumulatora może prowadzić do jego uszkodzenia.

 6. Wymieniaj akumulator, gdy jest to konieczne - Akumulator ma określony czas życia, po którym należy go wymienić. Średni czas życia akumulatora to około 4-6 lat. Jeśli samochód ma problemy z uruchomieniem lub akumulator wydaje dziwne dźwięki, należy rozważyć jego wymianę.

 

2.Regularnie wymieniaj filtry

Regularna wymiana filtrów jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na długość życia i sprawność silnika samochodu. Filtry to elementy, które zatrzymują zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył, brud i drobinki metalu, które mogą uszkodzić silnik i wpłynąć na jego wydajność.

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o samochód w odniesieniu do regularnej wymiany filtrów:

 1. Filtr powietrza - zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i brudu do silnika, co może skrócić jego żywotność. Filtr powietrza powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. W przypadku, gdy samochód jest użytkowany w warunkach trudnych, takich jak jazda w terenie czy w ruchu miejskim, filtr powietrza należy wymieniać częściej, nawet co 10 000 km.

 2. Filtr paliwa - jest odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń, takich jak piasek, kurz, rdza i woda. Częsta wymiana filtra paliwa zapobiega przedostawaniu się tych zanieczyszczeń do układu paliwowego, co może prowadzić do uszkodzenia pompy paliwowej, wtryskiwaczy i silnika. Zalecane jest wymienianie filtra paliwa co 30 000 - 50 000 km lub zgodnie z zaleceniami producenta.

 3. Filtr oleju - jest odpowiedzialny za oczyszczanie oleju silnikowego z zanieczyszczeń i resztek spalonych cząstek. Wymiana filtra oleju jest niezbędna, aby uniknąć przedostawania się tych zanieczyszczeń do silnika, co może prowadzić do jego uszkodzenia. Zalecane jest wymienianie filtra oleju co 10 000 km lub zgodnie z zaleceniami producenta.

 4. Filtr kabinowy - odpowiada za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do kabiny samochodu z zewnątrz. Filtr kabinowy powinien być wymieniany co około rok lub co 15 000 km, w zależności od warunków, w jakich jest używany samochód. Filtr kabinowy powinien być wymieniany częściej, jeśli samochód jest użytkowany w warunkach zwiększonego zanieczyszczenia powietrza, np. w dużych miastach lub na terenach przemysłowych.

 8

3. Jedź płynnie

Płynna jazda to kluczowy element dbania o samochód, który przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, oszczędzania paliwa i zwiększenia trwałości podzespołów samochodowych.

Oto kilka wskazówek, jak jeździć płynnie i dbać o samochód:

 1. Unikaj gwałtownych przyspieszeń i hamowań - gwałtowne przyspieszenia i hamowania zużywają części samochodu, takie jak hamulce, sprzęgło i skrzynia biegów. Poza tym, nagłe ruchy mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 2. Planuj swoją jazdę - planowanie trasy przed wyjazdem może pomóc w uniknięciu gwałtownych manewrów. Warto zwrócić uwagę na trudne fragmenty trasy, takie jak skrzyżowania, ronda czy zakręty.

 3. Wykorzystaj inercję - inercja to zjawisko, w którym samochód utrzymuje prędkość pomimo braku przyspieszenia. Korzystanie z inercji podczas hamowania i zwalniania pomaga zwiększyć efektywność jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa.

 4. Utrzymuj stałą prędkość - jazda z ustaloną prędkością pomaga zwiększyć efektywność jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa. Przyśpieszanie i zwalnianie zwiększa zużycie paliwa i może prowadzić do uszkodzenia podzespołów samochodu.

 5. Używaj tempomatu - tempomat to urządzenie, które pozwala na utrzymanie stałej prędkości samochodu bez konieczności przyspieszania i zwalniania. Używanie tempomatu może pomóc w oszczędzaniu paliwa i zmniejszeniu zużycia hamulców.

 

4. Korzystaj z klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji w samochodzie to dla wielu z nas niezbędny element letniej jazdy. Jednakże, jak każde urządzenie, również klimatyzacja wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Dbanie o klimatyzację w samochodzie nie tylko pozwoli cieszyć się komfortową temperaturą we wnętrzu, ale także wpłynie na zdrowie kierowcy i pasażerów oraz oszczędność paliwa. W tym punkcie omówimy, jak dbać o klimatyzację w samochodzie.

 1. Regularne przeglądy - to klucz w utrzymaniu klimatyzacji w dobrej kondycji. Podczas przeglądu technicy sprawdzają, czy klimatyzacja działa prawidłowo, czy nie ma wycieków i czy filtry powietrza nie wymagają wymiany. Wymiana filtrów powietrza jest ważna, ponieważ zapobiega gromadzeniu się brudu i bakterii w układzie klimatyzacji.

 2. Czyszczenie wnętrza samochodu - regularne czyszczenie wnętrza samochodu również wpływa na utrzymanie czystości w układzie klimatyzacji. Kurz, pył i inne zanieczyszczenia mogą osadzać się na powierzchniach wewnątrz samochodu i w filtrach powietrza. Ich usuwanie pomoże uniknąć nieprzyjemnego zapachu i przyczynić się do dłuższego działania układu klimatyzacji.

 3. Właściwe korzystanie z klimatyzacji - aby klimatyzacja działała prawidłowo, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, nie należy używać klimatyzacji zbyt często i zbyt intensywnie. Przy zbyt niskiej temperaturze, kondensat może się gromadzić wewnątrz układu, co prowadzi do rozwoju pleśni i bakterii. Zalecana temperatura w samochodzie to około 21-23 stopnie Celsjusza. Warto także pamiętać, aby przed wyłączeniem klimatyzacji na kilka minut przełączyć ją na tryb wentylacji, aby wyprowadzić wilgoć z układu.

 4. Wymiana płynu chłodniczego - płyn chłodniczy to nie tylko medium chłodzące, ale także smarujące, które przeciwdziała zużyciu układu klimatyzacji.

 

5. Wymieniaj świece zapłonowe i przewody

Świece zapłonowe to elementy, które zapewniają prawidłowe działanie silnika samochodu. Bez nich silnik nie będzie pracował poprawnie, co może prowadzić do różnego rodzaju problemów i awarii. Wymiana świec zapłonowych i przewodów to prosta czynność, która pozwala utrzymać samochód w dobrej kondycji.

Dlaczego warto wymieniać świece zapłonowe i przewody?

Świece zapłonowe są elementami, które zapewniają zapłon mieszanki paliwo-powietrze w cylindrach silnika. Bez właściwego zapłonu mieszanka nie spala się prawidłowo, co prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa, obniżenia mocy silnika, a nawet do jego awarii. Przewody zapłonowe, z kolei, przekazują energię elektryczną z cewki zapłonowej do świec zapłonowych. Wadliwe przewody mogą prowadzić do niedostatecznego przepływu energii i niewłaściwego zapłonu mieszanki.

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe i przewody?

Wymiana świec zapłonowych zależy od wielu czynników, takich jak model samochodu, przebieg, wiek i warunki eksploatacji. Producent samochodu podaje zazwyczaj w instrukcji obsługi zalecany okres wymiany świec zapłonowych, który należy przestrzegać. Średni okres wymiany świec zapłonowych to około 40-60 tysięcy kilometrów.

Przewody zapłonowe z kolei należy wymieniać zazwyczaj co 60-80 tysięcy kilometrów, ale warto sprawdzać ich stan podczas regularnych przeglądów technicznych. Jeśli przewody są popękane, zużyte lub uszkodzone, należy je wymienić.

Jak wymienić świece zapłonowe i przewody?

Wymiana świec zapłonowych i przewodów jest zadaniem, które można wykonać samodzielnie, bez konieczności wizyty u mechanika. Wymiana świec zapłonowych wymaga odkręcenia pokrywy silnika i odsłonięcia elementów związanych z zapłonem. Następnie należy wykręcić stare świece i zamontować nowe, o takich samych parametrach technicznych.

Wymiana przewodów zapłonowych jest nieco bardziej skomplikowana. Należy najpierw zlokalizować przewody i odkręcić je od świec zapłonowych i cewki zapłonowej. Następnie należy zamontować nowe przewody i dokładnie je przykręcić.

 

6. Regularnie uzupełniaj płyny

Regularne uzupełnianie płynów to niezwykle ważny element dbania o samochód. Płyny, takie jak olej, płyn chłodzący, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy czy płyn układu kierowniczego, pełnią kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu. Brak jednego z tych płynów lub jego niewłaściwa jakość mogą prowadzić do różnych problemów i awarii, co może być kosztowne w naprawie i zagrażające bezpieczeństwu.

Dlaczego warto regularnie uzupełniać płyny?

Płyny w samochodzie to elementy, które odpowiadają za wiele ważnych funkcji. Olej smaruje i chroni silnik przed zużyciem, płyn chłodzący odprowadza ciepło z silnika, płyn hamulcowy umożliwia skuteczne hamowanie samochodu, a płyn do spryskiwaczy pozwala utrzymać czystość szyb. Brak któregokolwiek z tych płynów lub jego niewłaściwa jakość mogą prowadzić do poważnych problemów z samochodem.

Kiedy należy uzupełnić płyny?

Najlepiej uzupełniać płyny regularnie, w miarę potrzeb i zgodnie z zaleceniami producenta. Płyny, takie jak olej czy płyn chłodzący, powinny być wymieniane co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. W przypadku innych płynów, takich jak płyn hamulcowy czy płyn do spryskiwaczy, warto sprawdzać ich stan i poziom podczas regularnych przeglądów technicznych.

Jak uzupełnić płyny?

Uzupełnienie płynów jest zadaniem, które można wykonać samodzielnie, bez konieczności wizyty u mechanika. Ważne jest jednak, aby stosować się do instrukcji producenta i korzystać tylko z odpowiednich płynów, zgodnych z zaleceniami.

Jak uzupełnić olej w samochodzie?

Uzupełnienie oleju wymaga znalezienia wskaźnika poziomu oleju, który zazwyczaj znajduje się w silniku lub na korku wlewu oleju. Należy wyjąć korek, przetrzeć go, włożyć z powrotem i wyjąć ponownie, aby odczytać poziom oleju. Jeśli poziom jest zbyt niski, należy uzupełnić olej do odpowiedniego poziomu.

Jak uzupełnić płyn chłodzący?

Uzupełnienie płynu chłodzącego polega na uzupełnieniu poziomu płynu w zbiorniku chłodnicy. Warto pamiętać, aby dodawać płyn tylko wtedy, gdy silnik jest zimny, a zbiornik chłodnicy jest pusty.

Jak uzupełnić płyn hamulcowy?

Zwykle zbiornik z płynem hamulcowym znajduje się w silniku, w pobliżu układu hamulcowego. Otwórz pokrywę zbiornika z płynem hamulcowym. Używając lejka, uzupełnij poziom płynu hamulcowego. 

Jak uzupełnić płyn do spryskiwaczy?

W większości samochodów zbiornik na płyn znajduje się pod maską, zwykle na przodzie po prawej lub lewej stronie silnika. Gdy zbiornik jest otwarty, dodaj płyn do spryskiwaczy. Użyj lejka, aby nie rozlać płynu poza zbiornik.

Jak uzupełnić płyn układu kierowniczego?

Zazwyczaj zbiornik na płyn jest przezroczysty i znajduje się z przodu silnika, ale w niektórych samochodach może być trudniej dostępny. W instrukcji obsługi pojazdu powinieneś znaleźć informacje o dokładnym położeniu zbiornika. Po otwarciu zbiornika, dodaj płyn hydrauliczny. Przy uzupełnianiu płynu do układu kierowniczego użyj lejka, aby uniknąć rozlania płynu poza zbiornikiem.

 

7. Sprawdzaj opony

Sprawdzanie opon samochodowych to ważna czynność, która powinna być regularnie wykonywana przez każdego właściciela pojazdu. Właściwie utrzymane opony zapewniają bezpieczeństwo na drodze, poprawiają trakcję, a także zmniejszają zużycie paliwa. Oto kilka wskazówek, jak dbać o opony swojego samochodu:

 1. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na żywotność i trakcję opon jest właściwe ciśnienie. Zbyt niskie ciśnienie prowadzi do szybszego zużycia opon, a także zwiększa zużycie paliwa. Zbyt wysokie ciśnienie natomiast powoduje zwiększone zużycie środka bieżnika oraz pogorszenie przyczepności. Dlatego warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach - zalecane jest co najmniej raz w miesiącu lub przed dłuższą podróżą.

 1. Sprawdzaj stan opon

Opony są poddawane różnym warunkom atmosferycznym, takim jak wysokie temperatury, deszcz, śnieg i lód, które mogą wpłynąć na ich stan. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan opon, w tym stopień zużycia bieżnika, występowanie uszkodzeń oraz oznaki starzenia się opon. Zbyt zużyte lub uszkodzone opony powinny zostać wymienione na nowe.

 1. Wyważanie i ustawianie geometrii kół

Nieprawidłowe wyważenie kół lub niewłaściwa geometria kół może prowadzić do nierównomiernego zużycia opon, a także wpłynąć na komfort jazdy. Dlatego warto regularnie wykonywać wyważanie kół oraz sprawdzać geometrię kół, a jeśli jest potrzeba - dokonać odpowiedniego ustawienia.

 1. Rotacja opon

Rotacja opon polega na przemieszczaniu ich z jednej osi na drugą, co pomaga w równomiernym zużyciu opon. Zaleca się, aby opony były obracane co 10 000 - 12 000 km, chyba że producent zaleca inaczej.

 1. Przechowywanie opon

Jeśli nie używasz samochodu przez dłuższy czas, warto przechowywać opony w odpowiedni sposób, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Opony powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, chronione przed światłem słonecznym i źródłami ciepła. Opony można również zabezpieczyć przed deformacją poprzez przechowywanie ich w pozycji pionowej lub na specjalnych uchwytach.

 

8. Trzymaj się planu serwisowego

Właściciele samochodów powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że regularne serwisowanie pojazdu jest kluczowe dla jego długowieczności i bezpieczeństwa na drodze. Plan serwisowy to zbiór zaleceń producenta dotyczących okresowych przeglądów i wymian części eksploatacyjnych. Dlaczego warto trzymać się takiego planu i jakie korzyści z tego wynikają?

Po pierwsze, przestrzeganie planu serwisowego pozwala na bieżąco monitorować stan techniczny samochodu i wykrywać ewentualne usterki, zanim staną się poważnym problemem. Regularne przeglądy i wymiana części eksploatacyjnych zapobiega powstawaniu większych awarii, które mogą skutkować kosztownymi naprawami i przestoje w użytkowaniu pojazdu.

Po drugie, dbanie o regularne przeglądy i wymiany części eksploatacyjnych pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Nieprawidłowo działające elementy samochodu, takie jak hamulce, oświetlenie czy układ kierowniczy, mogą prowadzić do poważnych wypadków drogowych.

Po trzecie, przestrzeganie planu serwisowego może mieć wpływ na wartość samochodu. Kupujący zwracają uwagę na to, czy samochód był regularnie serwisowany i czy miał odpowiednią opiekę. Samochód z dokumentacją serwisową ma większą wartość rynkową i może być łatwiej sprzedany.

Plan serwisowy zawiera zalecenia dotyczące wymiany oleju, filtrów, płynów eksploatacyjnych, przeglądów okresowych i innych czynności związanych z utrzymaniem samochodu w dobrym stanie. Warto więc trzymać się takiego planu i przestrzegać zaleceń producenta.

Należy pamiętać, że plan serwisowy nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na stan techniczny samochodu. Właściciel pojazdu powinien także regularnie sprawdzać stan opon, dbać o czystość wnętrza i karoserii oraz unikać przeciążania pojazdu.

W dzisiejszych czasach wiele samochodów wyposażonych jest w systemy diagnostyczne, które pozwalają na monitorowanie stanu technicznego pojazdu. Systemy te często informują właściciela o konieczności wykonania przeglądu lub wymiany części eksploatacyjnych. Niezależnie od tego, czy korzystamy z takiego systemu czy nie, warto przestrzegać planu serwisowego, aby nasz samochód działał sprawnie i bezpiecznie na drodze.

 

9. Garażuj samochód

Garażowanie samochodu to jedno z najważniejszych działań, jakie możesz podjąć, aby zadbać o swój pojazd. Bezpieczne i suche miejsce do przechowywania samochodu pozwoli na zachowanie jego stanu technicznego na odpowiednim poziomie, a także zabezpieczy przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak deszcz, grad, wiatr czy promieniowanie UV.

Warto pamiętać, że ciągła ekspozycja na negatywne czynniki atmosferyczne może prowadzić do szeregu problemów związanych z karoserią, układem elektrycznym oraz silnikiem. Dlatego też, jeśli posiadasz garaż, warto go wykorzystać do przechowywania samochodu, a jeśli nie masz takiej możliwości, warto poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak wynajęcie miejsca parkingowego w hali garażowej.

Przechowywanie samochodu w garażu ma również wiele innych korzyści. Po pierwsze, zapewnia to większe bezpieczeństwo, ponieważ samochód jest chroniony przed kradzieżą oraz działaniami wandalizmu. Po drugie, umożliwia to utrzymanie auta w czystości, ponieważ brak ekspozycji na pył i brud pozwala zachować jego estetykę.

Co więcej, garażowanie samochodu pozwala również na lepszą kontrolę nad stanem technicznym pojazdu. Dzięki temu, że samochód jest na bieżąco monitorowany, łatwiej jest wykryć problemy i usterki, a w przypadku konieczności, szybciej podjąć odpowiednie działania naprawcze.

 

10. Nie przekraczaj dopuszczalnego obciążenia

Zadbaj o swoje auto i przestrzegaj dopuszczalnego obciążenia pojazdu! To zdanie, mimo swojej prostoty, jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa na drodze oraz dla długowieczności twojego pojazdu. Każdy samochód ma swoją maksymalną masę całkowitą oraz dopuszczalne obciążenie osi, które określają, ile ładunku można przewozić w samochodzie. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do poważnych problemów z bezpieczeństwem na drodze oraz do uszkodzenia pojazdu.

Przekroczenie dopuszczalnego obciążenia samochodu może prowadzić do zmniejszenia stabilności pojazdu, zwłaszcza podczas manewrowania lub hamowania. Ciężki ładunek zwiększa odległość hamowania, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku awaryjnego hamowania, gdy samochód jest przeciążony, kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem, co zwiększa ryzyko wypadku.

Przekroczenie dopuszczalnego obciążenia ma również negatywny wpływ na komponenty pojazdu. Nadmierny ładunek może prowadzić do przeciążenia amortyzatorów, sprężyn, opon oraz hamulców, co z kolei prowadzi do zwiększenia zużycia i skrócenia żywotności tych elementów.

Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby przestrzegać limitów obciążenia. Przed załadunkiem należy sprawdzić, jakie jest dopuszczalne obciążenie pojazdu i nie przekraczać go. Przy obliczaniu ładunku warto pamiętać, że waga składa się nie tylko z rzeczy, ale także z ludzi, którzy podróżują samochodem. Jeśli jesteś niepewny, czy przekraczasz dopuszczalne obciążenie, warto skorzystać z wagi samochodu lub skontaktować się z producentem pojazdu.

Ważne jest również, aby równomiernie rozłożyć ładunek w samochodzie. Przed załadunkiem warto sprawdzić, czy samochód ma odpowiednie rozłożenie ciężaru, a w przypadku nieprawidłowości, dostosować położenie ładunku.

 

11. Zabezpiecz swój samochód przed rdzą

Rdza to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń samochodów. Zwykle zaczyna się od niewielkich pęknięć lub odprysków w lakierze, które pozwalają wilgoci i soli na dostanie się do metalowych elementów samochodu. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swój samochód przed rdzą i regularnie dbać o jego powierzchnię.

Jednym z najważniejszych sposobów, aby zapobiec rdzy na samochodzie, jest regularne mycie i konserwacja. Regularne mycie samochodu usuwa z powierzchni zanieczyszczenia, które mogą przyspieszyć proces korozji. Konserwacja natomiast pomaga w utrzymaniu warstwy ochronnej na powierzchni samochodu, która chroni przed wilgocią i solą.

Kolejnym ważnym krokiem jest nakładanie specjalnych preparatów antykorozyjnych. Mogą to być woski, oleje, smary lub specjalne płyny, które tworzą na powierzchni samochodu warstwę ochronną, zapobiegającą rdzy. Te preparaty należy nakładać regularnie, co kilka miesięcy lub według zaleceń producenta.

Ważnym elementem dbania o samochód jest także kontrola stanu elementów metalowych. Należy regularnie sprawdzać, czy nie ma oznak korozji, takich jak pęknięcia czy odpryski na powierzchni metalowych elementów. Jeśli zostaną zauważone, należy je jak najszybciej naprawić, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Innym sposobem ochrony samochodu przed rdzą jest unikanie jazdy po solonych drogach. Sól drogowa jest jednym z największych wrogów samochodów, ponieważ przyspiesza proces korozji. Jeśli jest to możliwe, warto unikać jazdy po solonych drogach lub przemyć samochód po każdym kontakcie z solą.

 

12. Nie modyfikuj samochodu

Modyfikacja samochodu może być kuszącym pomysłem dla wielu miłośników motoryzacji. Może to polegać na zmianie wyglądu, osiągów, dźwięku silnika czy nawet całkowitej przebudowie. Niestety, wiele osób zapomina, że nieodpowiednia modyfikacja samochodu może zagrażać bezpieczeństwu na drodze. Dlatego ważne jest, aby nie modyfikować samochodu i dbać o jego oryginalne parametry.

Pierwszym powodem, dla którego nie należy modyfikować samochodu, jest bezpieczeństwo na drodze. Samochód to skomplikowana maszyna, która została zaprojektowana i zbudowana z uwzględnieniem wielu czynników, takich jak wytrzymałość, stabilność czy zachowanie równowagi podczas jazdy. W przypadku modyfikacji tych parametrów istnieje ryzyko, że samochód stanie się mniej bezpieczny lub wręcz niebezpieczny na drodze. Może to prowadzić do nieprzewidywalnych sytuacji, które zagrażają nie tylko kierowcy, ale również innym użytkownikom drogi.

Kolejnym powodem, dla którego nie należy modyfikować samochodu, jest wpływ na ubezpieczenie. Wiele firm ubezpieczeniowych wymaga od kierowców, aby samochody były oryginalne i niezmodyfikowane. W przypadku wypadku, jeśli samochód został zmodyfikowany bez zgody ubezpieczyciela, może to prowadzić do unieważnienia polisy lub zmniejszenia odszkodowania.

Dodatkowo, modyfikacje samochodu często prowadzą do zwiększenia kosztów utrzymania i naprawy. Zmiana podzespołów lub montaż dodatkowych elementów może wymagać częstszych wizyt w warsztacie lub wymiany części, co może prowadzić do zwiększenia kosztów.

 

13. Unikaj jazdy po dziurach i nierównej drodze

Samochód to jedno z najdroższych i najważniejszych inwestycji, jakie dokonujemy w naszym życiu. Aby móc cieszyć się bezproblemową i długą eksploatacją naszego pojazdu, ważne jest, aby dbać o niego w odpowiedni sposób. Jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na stan techniczny samochodu, jest stan dróg, którymi jeździmy. Dlatego unikanie przejeżdżania przez dziury i nierówną drogę jest kluczowe dla utrzymania samochodu w dobrym stanie.

Przejeżdżanie przez dziury i nierówną drogę może powodować poważne uszkodzenia samochodu. W najłagodniejszych przypadkach może to skutkować jedynie uciążliwymi dźwiękami i wibracjami, ale w bardziej poważnych przypadkach może prowadzić do trwałych uszkodzeń zawieszenia, felg, opon i innych elementów samochodu. Uszkodzenia te mogą skutkować kosztownymi naprawami, a w niektórych przypadkach nawet wymianą całych elementów.

Oprócz bezpośrednich kosztów napraw, unikanie dziur i nierówności może pomóc w uniknięciu innych problemów z samochodem. Uszkodzenie zawieszenia może wpłynąć na stabilność i kontrolę pojazdu, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Ponadto, zniszczone opony mogą wpłynąć na przyczepność, co z kolei może prowadzić do problemów z hamowaniem i kontrolą samochodu na drodze.

Jak unikać przejeżdżania przez dziury i nierówną drogę? Po pierwsze, warto zawsze uważnie obserwować drogę przed sobą i unikać jazdy przez obszary, gdzie wiadomo, że droga jest w złym stanie. Po drugie, warto zadbać o stan opon i zawieszenia samochodu, ponieważ w dobrym stanie są one bardziej odporne na uszkodzenia. Opony powinny być regularnie kontrolowane pod kątem zużycia i wymieniane, gdy osiągną minimalną głębokość bieżnika. Zawieszenie natomiast powinno być regularnie kontrolowane w serwisie i naprawiane, gdy zostaną wykryte jakieś problemy.

 

14. Zamiast redukować biegi, używaj hamulców, aby zmniejszyć prędkość

Każdy kierowca chce czuć się bezpiecznie za kierownicą swojego samochodu, a jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze jest prędkość. Często jednak zdarza się, że kierowcy popełniają błędy, przekraczając dozwoloną prędkość na drodze. W takiej sytuacji należy stosować skuteczne metody hamowania, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. 

Redukowanie biegów to jedna z najstarszych metod hamowania samochodu. Polega na zmniejszaniu biegu, aby zwiększyć opór silnika i spowolnić samochód. Ta metoda działa dobrze w starszych modelach samochodów, które nie posiadają zaawansowanych systemów hamulcowych. W dzisiejszych czasach jednak, samochody wyposażone są w zaawansowane systemy hamulcowe, które zapewniają skuteczne hamowanie bez konieczności redukowania biegów.

Redukowanie biegów może być niebezpieczne, ponieważ kierowca traci kontrolę nad samochodem. W trakcie redukowania biegu, kierowca musi jedną ręką trzymać kierownicę, a drugą zmieniać biegi. Tymczasem, gdy używamy hamulców, obie ręce są na kierownicy, co zwiększa kontrolę nad samochodem. Ponadto, redukowanie biegu wymaga umiejętności i doświadczenia, ponieważ źle dobrany moment redukcji może prowadzić do uszkodzenia silnika lub skrzyni biegów.

Używanie hamulców zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Hamulce są łatwiejsze do użycia i bardziej skuteczne, ponieważ zatrzymują koła bezpośrednio. Dzięki temu kierowca ma większą kontrolę nad samochodem i łatwiej jest zachować bezpieczną odległość od innych pojazdów na drodze. Ponadto, zastosowanie hamulców pozwala na szybsze i skuteczniejsze zatrzymanie pojazdu, co jest szczególnie ważne w przypadku nagłych sytuacji.

 

15. Utrzymuj samochód w czystości

Utrzymywanie samochodu w czystości to jedno z podstawowych zadań każdego kierowcy. Nie tylko poprawia to estetykę pojazdu, ale również wpływa na jego bezpieczeństwo i trwałość.

Zacznijmy od estetyki - samochód, który jest czysty i lśniący, wygląda o wiele lepiej niż ten, który jest pokryty brudem i osadami. Dlatego warto regularnie myć samochód, aby utrzymać go w czystości. Ważne jest również dbanie o wnętrze pojazdu. Regularne odkurzanie i czyszczenie wnętrza pomoże pozbyć się brudu i kurzu, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i komfortu kierowcy i pasażerów.

Czyszczenie samochodu to jednak nie tylko kwestia estetyki. Regularne mycie karoserii może zapobiec powstawaniu rdzy i innych uszkodzeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, takie jak sól lub kamienie. Regularne mycie również pomaga zachować oryginalny kolor i połysk lakieru, co ma znaczenie dla wartości samochodu na rynku wtórnym.

Podczas mycia samochodu warto również zwrócić uwagę na opony i felgi. Brud i osady na felgach i oponach mogą prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet wpłynąć na ich wytrzymałość. Regularne czyszczenie opon i felg pomaga zachować ich funkcjonalność i trwałość, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Innym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas utrzymywania samochodu w czystości, jest regularne wymienianie filtrów powietrza, oleju i paliwa. Filtry powietrza i oleju zatrzymują zanieczyszczenia, co przyczynia się do lepszego działania silnika i większej wydajności paliwa. Wymiana tych filtrów regularnie może również przedłużyć żywotność silnika.

 

16. Unikaj opierania stopy na sprzęgle i dłoni na drążku zmiany biegów

Unikanie opierania stopy na sprzęgle i dłoni na drążku zmiany biegów to jedno z najważniejszych zasad dbania o samochód. Choć wydaje się to być drobnostką, takie działanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. W tym artykule omówimy, dlaczego ważne jest unikanie opierania stopy na sprzęgle i dłoni na drążku zmiany biegów oraz jakie mogą być skutki takiego zachowania.

Zacznijmy od sprzęgła. Opieranie stopy na sprzęgle, nawet jeśli nie naciskamy na pedał, może prowadzić do niewłaściwego ustawienia sprzęgła, co przyczynia się do szybszego zużycia tarczy sprzęgła. Powoduje to również zwiększenie tarcia, co może prowadzić do przegrzania sprzęgła i w efekcie do jego uszkodzenia. Konsekwencją takiego zachowania może być konieczność wymiany całego układu sprzęgła, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

Opieranie dłoni na drążku zmiany biegów również może prowadzić do uszkodzeń samochodu. Z jednej strony, ciągłe naciskanie na drążek zmiany biegów powoduje nadmierną eksploatację łożyska i podzespołów skrzyni biegów, co skraca ich żywotność. Z drugiej strony, opieranie dłoni na drążku zmiany biegów może prowadzić do zaburzenia właściwego ustawienia biegów, co skutkuje trudnościami podczas jazdy.

Dlatego ważne jest unikanie opierania stopy na sprzęgle i dłoni na drążku zmiany biegów. Warto pamiętać, że sprzęgło i skrzynia biegów to bardzo ważne elementy samochodu, a ich uszkodzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, jak i dla portfela właściciela pojazdu.

 

17. Unikaj jazdy z małą ilością paliwa

Po pierwsze, jazda z małą ilością paliwa może prowadzić do uszkodzenia pompy paliwowej. Pompa paliwowa znajduje się w zbiorniku paliwa i ma za zadanie wypompowywanie paliwa do silnika. Gdy poziom paliwa w zbiorniku jest zbyt niski, pompa paliwowa musi pracować ciężej, co może prowadzić do uszkodzenia lub zużycia. Naprawa lub wymiana pompy paliwowej może być kosztowna, więc warto unikać jazdy z małą ilością paliwa, aby uniknąć takiej sytuacji.

Po drugie, jazda z małą ilością paliwa może prowadzić do zanieczyszczenia układu paliwowego. W zbiorniku paliwa mogą znajdować się zanieczyszczenia, takie jak kurz, piasek lub rdza, które osiadają na dnie. Gdy poziom paliwa jest niski, zanieczyszczenia te mogą zostać wciągnięte do układu paliwowego, co może prowadzić do jego zablokowania lub uszkodzenia. Wymiana filtra paliwa lub oczyszczenie układu paliwowego może być kosztowne i czasochłonne, więc warto unikać jazdy z małą ilością paliwa, aby uniknąć takiej sytuacji.

Po trzecie, jazda z małą ilością paliwa może prowadzić do problemów z silnikiem. Gdy poziom paliwa jest niski, paliwo może nie dotrzeć do wszystkich części silnika, co może prowadzić do zwiększonej eksploatacji, a w skrajnych przypadkach do zatarcia silnika. Naprawa lub wymiana silnika jest kosztowna i wymaga czasu, więc warto unikać jazdy z małą ilością paliwa, aby uniknąć takiej sytuacji.

 

18. Nie oszczędzaj na częściach

Dbanie o samochód to nie tylko regularne serwisy i kontrola stanu technicznego, ale także odpowiednie doboru części zamiennych. Oszczędzanie na częściach zamiennych może skończyć się nie tylko kosztownymi naprawami, ale także grozić poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa na drodze. 

Zacznijmy od tego, że części zamiennych są nieodłącznym elementem użytkowania samochodu. Każde auto ma określoną żywotność i po pewnym czasie potrzebuje wymiany części. Istnieją jednak różne rodzaje części zamiennych, a ich jakość może bardzo się różnić. Niektóre zamienniki są tańsze, ale w większości przypadków mają gorszą jakość, co w konsekwencji prowadzi do szybszego zużycia i konieczności kolejnej wymiany.

Inwestowanie w wysokiej jakości części zamiennych ma wiele zalet. Po pierwsze, taki wybór wpływa na dłuższą żywotność samochodu, co oznacza, że rzadziej trzeba będzie wymieniać poszczególne elementy. Po drugie, lepszej jakości części są bardziej wytrzymałe, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo jazdy. Niskiej jakości części mogą pękać, łamać się lub szybciej zużywać, co w skrajnych przypadkach może skończyć się groźnym wypadkiem.

Ponadto, inwestowanie w wysokiej jakości części zamiennych może prowadzić do niższych kosztów eksploatacji samochodu w dłuższej perspektywie czasowej. Dobra jakość oznacza, że części będą lepiej działać i rzadziej ulegać awariom, co w konsekwencji skutkuje mniejszą liczbą wizyt w warsztacie i mniejszymi wydatkami na naprawy.

Oczywiście, inwestowanie w wysokiej jakości części zamiennych wiąże się z wyższymi kosztami, ale trzeba pamiętać, że taki wybór to inwestycja w bezpieczeństwo i wydłużenie żywotności samochodu. Warto też pamiętać o tym, że oszczędzanie na częściach zamiennych to fałszywa oszczędność, która może skończyć się znacznie większymi kosztami.

 

19. Nie ignoruj lampek ostrzegawczych

Lampki ostrzegawcze w samochodzie są jednym z najważniejszych sposobów, dzięki którym kierowca może monitorować stan swojego pojazdu. Niestety, wielu kierowców zaniedbuje ich znaczenie i ignoruje lampki ostrzegawcze, gdy się pojawią. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych problemów z samochodem i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. 

Kontrolki silnika, hamowania i wspomagania kierownicy wskazują niektóre z najpilniejszych usterek, które mogą prowadzić do wysokich rachunków za naprawy lub, co gorsza, niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Podczas gdy problemy z hamulcami i układem kierowniczym zmniejszają kontrolę nad samochodem, kontrolka silnika może się włączyć z wielu powodów. Luźny korek wlewu lub znacznie bardziej niepokojący, zanieczyszczony katalizator są oznaczane tą samą lampką i najlepiej jest, jeśli nie masz pewności, od razu zlecić ekspertom sprawdzenie. 

 

20. Dokonuj prostych i regularnych kontroli

Lista niezbędnych kontroli typu „zrób to sam” pozwoli wykryć problemy, zanim przerodzą się one w droższe rachunki za naprawę, i może przede wszystkim pomóc w powstrzymaniu pojawiających się komplikacji:

 • poziom płynów, takich jak olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy
 • opony - powinny mieć wystarczającą ilość bieżnika Niski poziom ciśnienia w oponach może prowadzić do szybszego zużycia opon, a także wpływać na zużycie paliwa.
 • hamulce - kiedy kierowca wciska pedał hamulca, powinien odczuć opór i zauważyć, że samochód zwalnia. Jeśli pedał jest zbyt miękki lub trudno się go naciska, mogą to być oznaki problemów z hamulcami.
 • poziom paliwa
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium